۸ راه افزایش نظم فکری

۱۰ راه کاهش استرس | خانه سبز موفقیت
۱۰ راه کاهش استرس; اضطراب را به راحتی شکست دهید!
شهریور 9, 1398
تقویت خودباوری | آکادمی خانه سبز امید موفقیت
۸ راه تقویت خودباوری
مهر 2, 1398

چطور ذهنمان را مرتب کنیم

زمانی هست که شما جلوی کامپیوترتان نشسته اید و متوجه میشوید که آنقدر در انبوه اطلاعات غرق شده اید که نمی توانید تمرکز کنید.


ذهن شما درگیر موضوعات مختلفی می شود به طوری که قادر به انجام کار اصلی تان نیستید و یا به عبارتی نظم فکری ندارید و نمیتوانید در ذهن خود الویت بندی کنید.

آنچه همیشه در حال رخ دادن است این است که ذهنمان درحال تمرکز بر روی بیش از یک موضوع است. ذهن ما در تلاش برای تمرکز بر چندین موضوع در آن ِ واحد دچار سردرگمی و آشفتگی می شود و در آخر هم حتی نمی تواند به هیچکدام بپردازد و همه ی کارهای ما دچار مشکل می شوند.

به عبارتی باید بگوییم مرتب کردن ذهن و خالی کردن آن از افکار با روزی ۱۰ دقیقه انجام می شود که آكادمی فرهنگی، مشاوره، انگيزشی، آموزشی و روانشناسی خانه ی سبز به مديريت خانم نگين اسماعيلی در ادامه این مقاله به بررسی راهکار های مرتب کردن و الویت بندی کردن ذهن می پردازد.‌

چطور ذهن خود را مرتب کنیم؟‌

گام اول: ذهن خود را خالی کنید

همه کارهایی که باید انجام دهید و در ذهن تان دارید را روی کاغذ پیاده کنید. مواردی که به تدریج به ذهن‌ تان می رسد را نیز به این لیست اضافه کنید.

نیازی نیست این لیست را یکبار بنویسیم و ببندیم. این لیست به ما نشان می‌دهد که چه نوع افکاری ذهن ما را مشغول کرده‌اند. نوشتن این لیست ذهن ما خلوت می‌کند.

خالی کردن ذهن; افزایش نظم فکری | خانه سبز امید موفقیت

گام دوم: به اولویت های زندگی‌ خود توجه کنید

با نگاه به لیستی که از کارها و درگیری های خود نوشتید متوجه الویت بندی خود می شوید، مقوله‌ها یا موضوعاتی را مشخص کنید که در زندگی شما حائز اهمیت اند.

این مقوله‌ها شامل موارد لیست فوق و مواردی که در آینده در لیست کارهایتان قرار می‌گیرند می‌شوند. به علاوه، اگر ما هریک از ابعاد زندگی‌ مان را نادیده بگیریم، به تدریج دچار عدم تعادل یا ناخوشی خواهیم شد.

گام سوم: هر اولویت را بررسی کنید

برای هر یک از ابعاد و مقوله‌ های زندگی‌ تان یک صفحه در نظر بگیرید، همچنین لیستی از همه فعالیت‌های ممکنی که در این مقوله قرار می گیرند را بنویسید.

آكادمی فرهنگی، مشاوره، انگيزشی، آموزشی و روانشناسی خانه ی سبز امید موفقیت

گام چهارم: به ترتیب الویت زمان بندی کنید

تعیین زمانبندی روزانه – به طور حدودی مشخص کنید هر روز چند ساعت را به هر یک از این مقوله‌ها اختصاص می‌دهید. کشیدن جدول برنامه هفتگی برای این کار به شما کمک می کند.

الویت بندی کردن کارها; افزایش نظم فکری | خانه سبز امید موفقیت

گام پنجم: انجام دادن

هر روز، به صفحه مربوط به اولویت بندی خود بروید و یکی از فعالیت‌های در دست انجام‌ تان که اولویت بالاتری دارد را انتخاب کنید و انجامش دهید.

وقتی آن کار را انجام می‌دهید، با تمرکز کامل انجامش بدهید. اگر کارهای دیگری را برای انجام دادن به یاد آوردید، آنها را بلافاصله به لیست کارهایتان در مقوله مشخص خودش اضافه کنید.

گام ششم: بازبینی کنید

به بودجه‌ بندی زمانی‌تان چندین بار در طی روز مراجعه کنید. انعطاف ‌پذیر بودن را فراموش نکنید. بودجه‌ بندی زمانی شما ممکن است بهینه‌ ترین شکل بودجه‌ بندی نباشد و در طی کار متوجه این موضوع شوید.

فرآیند انجام کارتان و میزان زمانی که برای هر کار لازم دارید را مشخص کنید و از آنها یادداشت‌ برداری کنید. سپس در زمان مناسب از این یادداشت ‌ها برای بهتر کردن برنامه ‌هایتان استفاده کنید.

به یاد داشته باشید، ما در طی زمان تغییر می‌کنیم و به همین نسبت، اولویت‌های ما هم به مرور عوض می‌شوند. سعی کنید هر چند وقت یکبار بودجه‌بندی زمانی‌تان را بازنگری کنید.

گام هفتم : محیطی که در ان هستید را مرتب نگه دارید

فرقی نمی‌کند خانه‌ تان باشد یا هرجایی باید تمام چیزهایی را که آنجا هست، بررسی کنید و هر چیز بلااستفاده‌ای را دور بیندازید یا به جای دیگری منتقل کنید. چیزهای باقیمانده را هم با دقت بازبینی کنید و فضای مناسب‌ را به آنها اختصاص دهید.

گام هشتم: به اندازه کافی استراحت کنید

یکی از مهم‌ترین کلیدهای موفقیت این است که اجازه بدهید ذهن و بدن‌تان هر روز آماده باشد. برای داشتن تمرکز بیش‌تر و صبور بودن، هیچ چیز بیش‌تر از استراحت کافی تاثیرگذار نیست. زمان خواب خود را تنظیم کنید تا آرامش بیابید و روز را به پایان برسانید. با خودتان عهد ببندید که همه‌ی عوامل استرس‌زا را هنگام خواب فراموش‌کنید. هر چه که باعث استرس شما می‌شود، روز آینده دوباره به عنوان اولویت شماره‌ یک شما قابل رسیدگی است.

لازم بذکر است ما به مرور میتوانیم خود را با شرایط وفق دهیم پس نباید از خود انتظار داشته باشید در روز اول همه ی کارهارا طبق اولویت بندی و درست انجام دهید.

ابتدا ممکن است فقط به الویت های مهم برسید اما در ادامه با تلاش مداوم شما می توانید اشفتگی ذهن خود را تغییر داده و ذهنتان را به یک ذهن کامل بانظم و اولویت بندی شدی تبدیل کنید.

مشاوره در آكادمی فرهنگی، مشاوره، انگيزشی، آموزشی و روانشناسی خانه ی سبز امید موفقیت
آكادمی فرهنگی، مشاوره، انگيزشی، آموزشی و روانشناسی خانه ی سبز امید موفقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.