۸ راه تقویت خودباوری

۸ راه افزایش نظم فکری | خانه سبز امید موفقیت
۸ راه افزایش نظم فکری
شهریور 24, 1398
چطور اشکالات محاسباتی خود را کاهش دهیم؟ | خانه سبز امید موفقیت
چطور اشکالات محاسباتی خود را کاهش دهیم؟
مهر 19, 1398

چطور به خودباوری برسیم

آیا برایتان پیش آمده است که موفقیتی را کسب کرده اید و وقتی دیگران از شما تعریف و تجدید می کنند٬ شما می گویید حتما هرکس دیگری هم جای شما بود می توانست این موفقیت را کسب کند؟


حتما برای شما هم پیش آمده است که کمبود چیزی را حتی در خوشحال ترین لحظه خود حس کنید. برای مثال در زمانی که موفق شدید باز هم احساس غم یا کمبودی داشته باشید.

بسیاری مواقع این کمبود خودباوری است یعنی شما حتی در موفق ترین لحظه احساس رضایت از خود نمیکنید زیرا خودتان را باور ندارید.

حال در این مقاله آكادمی فرهنگی، مشاوره، انگيزشی، آموزشی و روانشناسی خانه ی سبز به مديريت خانم نگين اسماعيلی به شما ۸ راه تقویت خودباورری در ابتدا چند موقعیت که امکان دارد شما نارضایتی از خود را تجربه کرده باشید را باهم مرور کنیم.

مثلا یک موفقیت علمی کسب کرده اید و وقتی دیگران از شما تعریف و تجدید می کنند شما می گویید حتما هرکس دیگری هم جای شما بود می توانست این موفقیت را کسب کند و در همین حین شما به خود القا می کنید که ارزش موفقیتی که کسب کردید کم است.

برای مثال دیگر اینکه شما قبل از تلاش برای کاری جمله من نمی توانم را به کار می برید و اینگونه می شود که حتی شروع به آن کار نمیکنید.

ریشه نارضایتی و عدم خودباوری در کمبود اعتماد به نفس و همچنین سرخوردگی هایی در کودکی است.

خودباوری: عزت نفس و اعتماد به نفس | آکادمی خانه سبز امید موفقیت

صد در صد نمیتوانیم بگوییم شما می توانید از دست عدم خودباوری خلاص شوید، زیرا ترسیدن از شکست و ریسک کردن یک واکنش طبیعی است.

اما شما باید یاد بگیرید که شکست نیز بخشی از زندگی است.
برای مثال به گذشته خود فکر کنید و ببینید مثالی میتوانید پیدا کنید که شکست شما را قوی تر و بزرگ تر کرده است؟

حتما می توانید پیدا کنید؛ نمره کمی در امتحانی گرفتید و تحقیر شدید اما این تحقیر باعث شد برای امتحانات بعدی بیشتر درس بخوانید، در مصاحبه شغلی قبول نشدید و صلاحیت نداشتید، وقتی دفعه بعدی برای مصاحبه رفتید قبول شدید چون صلاحیت لازم را کسب کرده بودید و مثال های دیگر…

شکست، کامل نبودن، اشتباه کردن، عدم موافقت دیگران با نظرات ما، پذیرفته نشدن در برخی زمان‌ها و جمع‌ها واقعاً نکته‌ای منفی درباره‌ی ما نیست. اگر نیک بنگریم، خیری هم در آن نهفته است.

بهترین راه آموختن چیزی، مطالعه‌ی بیشتر درباره‌ی آن، امتحان کردنش، اشتباه کردن و آموختن بیشتر درباره‌اش است.

حال برای افزایش خودباوری ما به شما راه کار هایی را پیشنهاد خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

۱. کارهایی را انجام دهید که از آن ها میترسید

منظور این است که مثلا اگر از سوال پرسیدن در کلاس می ترسید، در ردیف های جلو بنشینید و سوال یپرسید.
در این باره امام علی (ع) فرموده اند: هرگاه از کاری ترسیدی، خود را به کام آن بینداز. زیرا ترس شدید از آن کار دشوارتر و زیان بارتر از انجام آن کار است.

۲. لیستی از موفقیت های خود تهیه کنید

یک لیست از تمام دستاورد ها و موفقیت هایی که تا بحال کسب کرده اید تهیه کنید، این کار باعث می شود هروقت که به آن نگاه میکنید به خود افتخار کنید و حس کنید که آدم موفقی هستید و باعث افزایش خودباوری میشود.

مثلا اگر یکبار نمره کامل در امتحان سختی گرفتید و آن را در لیست خود نوشتید، دفعه بعدی که امتحان سختی دارید، وقتی به آن لیست نگاه می کنید با خود فکر میکنید وقتی یکبار توانستید، پس اینبار هم میتوانید.

۳. اطرافیانتان کسانی باشند که شمارا تحسین می کنند

اطرافیان شما باید افرادی باشند که شما را تحسین میکنند نه تخریب!
البته این جمله به این معنا نیست که آن ها باید الکی و غیرواقعی از شما تعریف کنند بلکه به این معناست که موفقیت های شما را به شما یاد آوری کنند و سعی کنند به شما اشتباهاتتان را نشان دهند تا دوباره تکرار نکنید.

آكادمی فرهنگی، مشاوره، انگيزشی، آموزشی و روانشناسی خانه ی سبز امید موفقیت

۴. نرسیدن به بعضی هدف ها را قبول کنیم

شاید شما رویایی در کودکی داشتید که نتوانستید به آن برسید و همیشه بخاطر آن خود را سرزنش می کنید، اما باید بگوییم این کار هیچ فایده ای بجز تقویت عدم خودباوری در شما نمی کند. باید قبول کنید که بعضی وقت ها تحت شرایط و یا حتی استعداد انسان ها به اهداف خود نمی رسند و نباید بخاطر آن خود را سرزنش کنند. بااینکار فقط باعث جلوگیری از پیشرفت های اینده خود می شوید.

۵. خودتان را همانطوری که هستید بپذیرید

شما زیبا، بااستعداد، موفق و … هستید زمانی که خود را همانطوری که هستید بپذیرید. وقتی شما خود را نپذیرید باعث می شود مدام روی همه چیز خود عیب بگذارید و اینکار باعث سرخوردگی و عدم اعتماد به نفس می شود.
باید بگوییم معیار های استعداد، زیبایی و … متفاوت است و خود ما هستیم که این معیار ها را می گذاریم. وقتی شما خودتان را دوست نداشته باشید چگونه انتظار دارید دیگران شما را دوست داشته باشند؟

۶. هدف تعیین کنید

هدف‌ هایی کوچک، قابل دستیابی و کوتاه‌ مدت برای خودمان تعیین نماییم تا به خودمان ثابت کنیم که می‌ توانیم به آنچه در ذهنمان است و برای آن تلاش می‌ کنیم، دست یابیم

 

خودباوری چیست؟ راههای تقویت | آکادمی خانه سبز امید موفقیت

۷. از مقایسه کردن خودداری کنید

ما همه ابزارهای لازم برای رسیدن به اهداف خودمان را داریم، نه اهداف دیگران. پس دست از مقایسه کردن خود با دیگران بردارید. شما باید یاد بگیرید برای خودتان زندگی کنید.
مقایسه کردن باعث می شود شما از ارزش های خود کم کنید و به ارزش های دیگران در ذهن خود اضافه کنید.
یک جمله معروف در این باب هست که می گوید: هیچوقت باطن زندگی خود را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه نکن.
این جمله به این معناست که ناخوداگاه همه ی ما هنگام مقایسه بدی ها و مشکلات زندگی دیگران را نمیبینیم و فقط روی خوش زندگی آن هارا با باطن زندگی خود یا روی بد زندگیمان مقایسه میکنیم.
با توقعات خودمان زندگی کنیم، نه توقعات دیگران
خیلی اوقات، نداشتن اعتماد به‌ نفس از این واقعیت ناشی میشود که به دنبال اهداف دیگران برای خودمان هستیم، نه هدف‌ های اصلی خودمان.
این وظیفه ما نیست که انتظارات دیگران از خودمان را برآورده کنیم. وظیفه ما این است که برای توقعات خودمان زندگی کنیم، آرزوهای خودمان را دنبال نماییم و از استعدادها، مهارت‌ ها و نعمت‌ هایی که داریم برای خدمت به دنیا استفاده کنیم

۸. با توقعات خودمان زندگی کنیم

خیلی اوقات، نداشتن اعتماد به‌ نفس از این واقعیت ناشی میشود که به دنبال اهداف دیگران برای خودمان هستیم، نه هدف‌ های اصلی خودمان. این وظیفه ما نیست که انتظارات دیگران از خودمان را برآورده کنیم. وظیفه ما این است که برای توقعات خودمان زندگی کنیم، آرزوهای خودمان را دنبال نماییم و از استعدادها، مهارت‌ ها و نعمت‌ هایی که داریم برای خدمت به دنیا استفاده کنیم

در اخر باید بگوییم شما برای خودباوری باید خودتان را دوست داشته باشید و بدانید که هیچکس نمی تواند به شما به حدی که خودتان میتوانید به خود کمک کنید، کمک کند.

 

 

مشاوره در آكادمی فرهنگی، مشاوره، انگيزشی، آموزشی و روانشناسی خانه ی سبز امید موفقیت
آكادمی فرهنگی، مشاوره، انگيزشی، آموزشی و روانشناسی خانه ی سبز امید موفقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.