11 راه برای مبارزه با تنبلی

چطور اشکالات محاسباتی خود را کاهش دهیم؟ | خانه سبز امید موفقیت
چطور اشکالات محاسباتی خود را کاهش دهیم؟
مهر 19, 1398

در این مقاله از خانه سبز میخواهیم به یکی از اصلی ترین مشکلات هر فرد بپردازیم، مسئله ای به نام ” تنبلی “حتما برای شما هم‌ پیش آمده که با انرژی برای هدف های خود برنامه ریزی کردید اما بخاطر تنبلی هیچوقت به آن برنامه ریزی ها عمل نکردید. در این مقاله آکادمی فرهنگی، مشاوره، اموزشی و روانشناسی خانه ی سبز امید موفقیت به ۱۲ راهکار برای مبارزه با تنبلی می پردازد.

 

 1. وظایف خود را به کارهای کوچک تقسیم کنید

  به این دلیل از انجام برخی وظایف طفره می رویم که خیلی بزرگ، دشوار، خستهکننده یا زمانبَر هستند.
  پس باید چکار کنیم؟باید کار بزرگ را به کارهای کوچک تبدیل کنیم، زیرا هیچکس یک شبه نمی تواند کار بزرگ را انجام دهد و باید هرکس در چند روز ان کار را انجام دهد.
  نه تنها این روش برای انجام کارها و وظایف قابل استفاده است، بلکه آن را میتوانید برای رسیدن به اهداف و هر چیز دیگری که به آن نیاز دارید یا باید انجاماش دهید اعمال کنید. این روش درصد زیادی از تنبلیمان و مقاومت درونی را که گاهی اوقات به سراغمان میآید، در خود ذوب میکند.

 2. به خود استراحت دهید

  در برخی موارد شما کاملا برای انجام یک کار اماده هستید اما ذهن شما نمیتواند موقعیت را کنترل کند، این خستگی برای عدم استراحت کافی مغز شماست. حتما شنیده اید که میگویند شب قبل از امتحان تا دیروقت درس نخوانید زیرا علاوه بر انکه مطالب را یاد نمیگیرید، باعث می شود در روز امتحان هم خسته باشید و نتوانید به طور درست به سوال ها پاسخ دهید.

 3. انگیزه

  در برخی موارد، کمبود انگیزه دلیل تنبلی است. میتوانید از طریق مثبتاندیشی، تجسم فکری، و تفکر در مورد اهمیت انجام وظیفه یا کار روزمره یا رسیدن به هدف، انگیزهتان را قوی کنید.

 4. آنچه را که می خواهید به ان برسید را تجسم کنید

  به اهدافی که میخواهید به آنها برسید؛ و به زندگی دلخواهی که میخواهید داشته باشید فکر کنید، این تفکرات به شما انگیزهی عمل میدهند.

 5. تصور کنید که کار را تمام کردید

  به جای اندیشیدن به دشواریها و موانع، به مزایا و فوایدی بیندیشید که در صورت غلبه بر تنبلی و دست به کار شدن، به آنها دست خواهید یافت. تمرکز بر دشواریهای انجام یک وظیفه، به ناامیدی، خودداری از عمل و تنبلی میانجامد.

 6. تصور کنید که کار را انجام ندادید

  برای مبارزه با تنبلی و بی حوصلگی به این بیندیشید که اگر تسلیم تنبلی شوید و وظیفه تان را انجام ندهید، چه اتفاقی میافتد.

 7. در یک زمان فقط یک کار انجام دهید

  در یک زمان فقط به انجام یک کار تمرکز کنید. اگر در یک لحظه احساس کنید خیلی کار برای انجام دادن دارید،از شدت ناراحتی و استرس احتمالا هیچکدام را انجام نمی دهید.پس برنامه بریزید و در هر زمان یک کار را تمام کنید.

 8. تجسم فکری

  خیالپردازی تاثیر بهسزایی بر ذهن، عادات و عملتان میگذارد. در فکرتان تجسم کنید کارها را به آسانی، با انرژی و با اشتیاق انجام دادهاید. پیش از آغاز انجام یک وظیفه یا حرکت به سوی هدف، یا زمانی که احساس تنبلی میکنید، یا وقتی ذهنتان نجوا میکند کارها را ناتمام رها کنید، این کار را انجام دهید.

 9. مثبت‌اندیشی

  مثبت اندیشی یکی از بهترین راه ها برای موفقیت است که هیچ هزینه ای هم برای شما ندارد.

 10. از تاخیر اجتناب کنید

  برای مبارزه با تنبلی و بی حوصلگی از تاخیر اجتناب کنید، که شکلی از تنبلی است. اگر کاری را باید انجام دهید، چرا آن را هماکنون انجام ندهید و آن را به پایان نرسانید؟

 11. از آدم‌های موفق درس بیاموزید

  به آدمهای موفق نگاه کنید؛ ببینید چگونه به تنبلی اجازه نمیدهند بر آنها پیروز شود؟ از آنها درس بیاموزید، با آنها صحبت کنید، و ارتباطتان را با آنها حفظ کنید.

این ها بخشی از تمرین های روزانه برای انجام کار های شما بود. حتما شما می توانید بر تنبلی غلبه کنید، پس از همین حالا شروع کنید.

متن ارائه شده از آکادمی فرهنگی و روانشناسی خانه سبز امید رسا تحت نظر خانم دکتر نگین اسماعیلی با سابقه درخشان در زمینه مشاوره تحصیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.